Ada Kan (1939 – 2021) till minne

Ada Kan har varit medlem i UKAF från föreningens allra första början och har från dess konstituerande och fram till sin bortgång varit styrelseledamot. Under åren 1991 till 2008 föreningen klubbmästare alternativt biträdande klubbmästare.

Ada hade en märkbar förmåga att knyta kontakter något som föreningen haft stor nytta av. Hon rörde sig i kretsar på hög akademisk och politisk nivå. Vi har många gånger kunnat glädja oss åt föreläsningar av personer från hennes privata nätverk. Ofta men inte alltid med rysk anknytning. Det har varit till exempel korrespondenter och översättare.

Ada har själv beskrivit hur UKAF under åren kom att betyda mycket för henne som kvinna, invandrare och forskare. I ett brev till föreningens ordförande med anledning av att hon själv tyvärr inte kunde delta i det ett år försenade 30-årsjubileet september 2021 citerar hon en rysk poet Sergej Esenin (1895–1925) som skrev: ”Det stora syns bara på avstånd … ”.

För UKAF, Stina Johansson, ordförande